«Музеєфікація архітектурних пам'яток Болгарії»

Submitted by admin on Wed, 12/18/2019 - 15:38

17 грудня 2019 року на відкритому засіданні науково-дослідного відділу історико-археологічних досліджень Музею історії Десятинної церкви відбулася доповідь Наталі Хамайко
«Музеєфікація архітектурних пам'яток Болгарії».

Ішлося про два історичні об'єкти зі значною кількістю музеєфікованих церков ХІІІ–ХІV ст.

Перший – це розташоване за 30 км на південь від м. Русе, у межах природного парку «Русенський-Лом», середньовічне місто-фортеця Червен. Воно побудоване на місці візантійської фортеці VІ ст. і досягло свого розквіту в ХІV ст. У ході археологічних розкопок тут були розкриті фортеця, кріпосні стіни, два підземних ходи для постачання води, 13 церков, суспільно-адміністративні будівлі, багато жител. Більшість споруд музеєфікована та доступна для огляду туристам. Поряд знаходиться Іванівський скельний монастир, включений до Списку об'єктів всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

Другий – Велике Тирново, де на двох плато Царевец і Трапезица, розділених річкою Янтрою, розташовано найбільше туристичних об'єктів. Фортеця Царевец була заснована візантійцями, ймовірно, наприкінці V ст. н. е. і зруйнована слов'янами в VII ст. Нова фортеця побудована у XII ст. із частковим використанням старих укріплень. З 1185 року, коли було засновано Друге Болгарське царство, а столицю перенесено в Тирново, і до 1393 року, коли турки взяли Тирново й зруйнували фортецю, Царевец був центром політичної та церковної влади Болгарії. Зокрема, тут містилася царська резиденція. Тут постійно ведуться археологічні дослідження і музеєфікація розкопаних об'єктів. Упродовж 1930–1981 років були проведені консервація та реставрація фортеці. Зараз вона являє собою величезну археологічну пам'ятку. У 1981 році відновлено патріарший собор; реконструйовано браму, стіни та башти. Усе решта –це археологічний парк із фундаментами близько 400 середньовічних будівель.

Трапезица – фортеця на однойменному пагорбі, розташованому на захід від Царевця і відокремленому від нього річкою. Зараз це археологічний парк, де збереглися залишки стін і фундаменти будівель різного призначення, так само, як і на Царевці. Найраніша церква тут датується кінцем X ст. або початком XI ст., а саму фортецю, ймовірно, було закладено Асеном і Петром, відповідно, наприкінці XII ст. Трапезица, як і Царевец, сьогодні являє собою великий археологічний парк зі значною кількістю музеєфікованих церков, більшість яких датована ХІІІ–ХІV ст.

 

Категорию: